Hobo tog första segern i karriären
Hobo (e. Panne De Moteur) tog karriärens första seger tillsammans med sin tränare Hans Crebas.
Valacken vann på tiden 1.17,1a/2140 meter i det tredje loppet på Axevallas travbana på fredagen. Segermarginalen blev 1 längd för Hobo ägd av Stall Hans Crebas AB, Kvänum, och uppfödd av Menhammar Stuteri AB, Ekerö. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 40 000 kronor.
Den treåriga valacken hade inför dagens lopp bara startat tre gånger och inte vunnit. Hans Crebas häst har fram till nu vunnit 71 000 kronor (med segerprocent på 25 och platsprocent på 75).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Heartless Way (tvåa), Miss Evita (trea), Love You Quick (trea), Bugatti M.I. (femma) och O.M.Look Sharp (sexa).
Bugatti M.I., med Björn Goop i sulkyn, O.M.Look Sharp, som kördes av Mikael J Andersson, och Malcom, för Victor Rosleff, galopperade under loppet och Lycka Spiro som kördes av Fredrik Berg och Paloma som kördes av Kevin Oscarsson blev diskvalificerade för galopp.
Princess Märtha ströks före start.