Honey Dun Girl defilerade hem segern
Torbjörn Simbergs Honey Dun Girl (e. Andover Hall) segrade tillsammans med kusken Peter Zadel.
Stoet vann solklart på tiden 1.13,5a/1609 meter i det sjätte loppet på Örebros travbana på lördagen. Avståndet ned till tvåan The Secret blev 5 längder för Honey Dun Girl som är uppfödd och ägs av Simberg Torbjörn, Tråvad. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 12 000 kronor.
Den sexåriga stoet hade inför dagens lopp vunnit sju lopp på 57 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 732 700 kronor (med segerprocent på 14 och platsprocent på 41).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var The Secret (tvåa), Navy Zon (trea), Express Lime (fyra), On Light Jäger (femma) och Hilltop Hawk (sexa).
Athos Dei Greppi, som kördes av Carl-Erik Lindblom, Sun's Ambitious, för Lucas Andersson, Jazzlyne Exclusive, med Jonas Andreas Ås i sulkyn, och Commodoro Play, för André Bood, galopperade under loppet.