Humanity Pellini tog ohotad seger
Christoffer Erikssons Humanity Pellini (e. Up And Quick) vann tillsammans med Victor Rosleff i sulkyn.
Valacken kördes överlägset undan på tiden 1.13,0a/2140 meter i det tionde loppet på Mantorps travbana på söndagen. Avståndet ned till tvåan Striking Eagle blev 3 längder för Humanity Pellini ägd av Jamav Syd Fastigheter AB, Lomma, och uppfödd av Pellpac AB, Torekov. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 50 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit åtta lopp på 32 starter. Christoffer Erikssons häst har fram till nu sprungit ihop en prissumma på 804 200 kronor (med segerprocent på 27 och platsprocent på 55).
Striking Eagle blev tvåa, Joe Dalton trea, Black Mission fyra, Chip Shop femma och Dream Creation sexa.
Cojito, för Håkan Danielsson, och Judge Dredd Sisu, som kördes av William Ekberg, galopperade under loppet och Akilles Face som kördes av Mika Forss blev diskvalificerad för galopp.
Victory Eagle ströks före start.