Ideal du Rocher vann Walter Lundbergs Memorial
Ideal du Rocher visade sig starkast i Walter Lundbergs Memorial. Den franske hästen hämtade in 60 meters tillägg och vara bara bäst till slut.
Walter Lundbergs Memorial gick till Ideal du Rocher (e. Clif du Pommereux) och Clément Duvaldestin. När tåget gick med knappt 1200 meter kvar följde ekipaget med som trea i tredjespår.
Ut på den sista bortre långsidan hittade kusken på nytt ner i andraspår innan han tog sats med cirka 700 meter kvar. I slutsvängen var det några längder fram till ledande From The Hip – men Ideal du Rocher hämtade in avståndet och höll i från sig tvåan Observe'Em.
Klockan stannade på 1.11,9/3200 meter.
– Hästen var fantastisk och tuggade på hela vägen. En väldigt bra insats, säger Clément Duvaldestin.
Svenskt rekord i första loppet
Superlördagen på Solvalla inleddes med ett Breeders Course-lopp för treåriga hingstar och valacker med 250.000 kronor i förstapris – och det var en riktigt imponerande prestationen som satte tonen.
Fragolino Rosso (e. Booster Winner) inledde i tredjespår och landade utvändigt om ledaren efter cirka 500 meter. I början av upploppet knäckte han ledaren Recycle Cash och vann på 1.11,4a/2140 meter. Det är svenskt rekord för utländska treåriga hingstar/valacker.
– Det kunde inte börjat mycket bättre. Vilken fin häst. Det är inte varje dag som man inleder i tredjespår, sitter i dödens och vinner åkandes på 1.11,5. Väldigt imponerande, säger Mats E Djuse i vinnarcirkeln.
“Bra feeling”
Andreas Lövdal stängde lördagsbutiken bakom Datos Marianna (e. Maharajah) som vann Breeders Course Criteriumday-race för ston med lika hög segerpremie.
Hemmatränaren visste onekligen vad han gjorde när han skiftade tredje invändigt mot dödspositionen i andra kurvan och lät favoritspelade Peggy Boko få hans rygg.
Lövdal hade loppet i sin hand redan in mot slutkurvan och Peggy Bokos försök till att utmana var fruktlösa.
– Jag hade bra feeling på förhand. Det var första gången med jänkarvagn och rycktussar. Känslan var befogad också. Hon hade en väldigt bra häst i rygg också så insatsen var mycket bra. Hon slog faktiskt Oaksvinnaren Moder Teresa Sisu för tre starter sedan och gjort det bra lite i skymundan, säger Andreas Lövdal i Solvallas vinnarcirkel.