Ies U.Liberty vann med 1.5 längd – har sprungit in mer än 100 000
Fredrik Wallins Ies U.Liberty (e. Nuncio) segrade tillsammans med kusken Magnus A Djuse.
Stoet vann övertygande på tiden 1.15,0a/2140 meter i det sjätte loppet på Eskilstunas travbana på tisdagen. Segermarginalen blev 1.5 längd för Ies U.Liberty som är uppfödd och ägs av IFG Konsult AB, Sala. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 35 000 kronor.
Den treåriga stoet hade inför dagens lopp bara vunnit två lopp på fem starter. Hittills i karriären har Fredrik Wallins häst sprungit ihop en prissumma på 125 500 kronor (med segerprocent på 50 och platsprocent på 50).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Olympia Sting (tvåa), Vikens HayBar (trea), Maia Silver (fyra), God Only Knows (femma) och Maverick (sexa).
Maverick, med Carl Johan Jepson i sulkyn, Ghost, för Pierre Nyström, Prime Creation, som kördes av Kenneth Gorski, Dufresne, som kördes av Jörgen Westholm, och Kipling Sautreuil, för Carl Philip Lindblom, galopperade under loppet.