Intotheshinykosmos tog första segern i karriären
Intotheshinykosmos (e. Super Photo Kosmos) tog karriärens första seger tillsammans med sin tränare Niclas Hammarström.
Valacken kördes överlägset undan på tiden 1.18,6a/2140 meter i det andra loppet på Lindesbergs travbana på lördagen. Marginalen ned till tvåan Marvelous Doc blev 3 längder för Intotheshinykosmos ägd av Ofcourse KB, Kovland, och uppfödd av Persson Ann, Angelina & Birgitta. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 12 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade före dagens lopp bara startat tre gånger och inte vunnit och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 27 500 kronor (med segerprocent på 25 och platsprocent på 50).
Marvelous Doc blev tvåa, Red Habanero trea, Half Tiger fyra, Dalens King Roo femma och Cool Case V.W. sexa.
Half Tiger, för Nicole T Edqvist, Cool Case V.W., med Peter Zadel i sulkyn, och Blue Diamond Laday, som kördes av Ronja Wahlund, galopperade under loppet.
Koffe, Bella Noche och You To Alluring ströks före start.