Isla Tortuga tog första segern i nionde starten
Isla Tortuga (e. Minnestads El Paso) tog karriärens första seger tillsammans med Fredrik Plassen.
Valacken tog en övertygande seger på tiden 1.18,7/2140 meter i det tredje loppet på Hagmyrens travbana på söndagen. Marginalen ned till tvåan O.F.Ombrello blev 5 längder för Isla Tortuga som ägs av Palmqvist Roger & Dennis, och är uppfödd av Palmqvist Roger. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 12 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade inför dagens lopp startat åtta gånger och inte vunnit. Hittills i karriären har Dennis Palmqvists häst sprungit ihop 47 400 kronor (med segerprocent på 11 och platsprocent på 11).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var O.F.Ombrello (tvåa), Xplode From Above (trea), Mr Parker (fyra), Ies Cataleya (femma) och Seriously (sexa).
Cool Frontline, för Peder Gustafsson, galopperade under loppet och Exclusive Crown med Kristina Gust i sulkyn blev diskvalificerad för galopp. Dessutom blev Cheap Thrill, med Jimmy Dillner i sulkyn diskvalificerad.
Cruel Eagle ströks före start.