Jack Link vann – fick 125 000 kronor
Magnus Dahléns Jack Link (e. Father Patrick) vann tillsammans med kusken Ulf Ohlsson.
Valacken vann på tiden 1.12,9a/2413 meter i det sjätte loppet på Tingsryds travbana på lördagen. Segermarginalen blev en hals för Jack Link som är uppfödd och ägs av Stall Skepparkroken AB, Ängelholm. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 125 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit fem lopp på 23 starter. Magnus Dahléns häst har fram till nu sprungit in 424 500 kronor (med segerprocent på 25 och platsprocent på 67).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Miyagi (tvåa), Caspian Bro (trea), Lovely Wilma (fyra), Gloire D'Empire (femma) och Charlie T.T. (sexa).
Go Kenneth Go, med Johan Untersteiner i sulkyn, galopperade under loppet och Ciao Brodde med Jörgen Sjunnesson i sulkyn och Carlos Diamant för Peter Untersteiner blev diskvalificerade för galopp.
Ike Zet ströks före start.