Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Julian Cordeau vann Bilia BMW Rising Star Cup

Foto: MALIN ALBINSSON / TR BILD
Julian Cordeau vinner med Patton. Foto: MALIN ALBINSSON / TR BILD

Julian Cordeau vann lärlingsserien Bilia BMW Rising Star Cup på Åby. Efter grundserien hade han en stor ledning – och på onsdagen slog han spiken i kistan bakom Patton.

Publicerad:

Försök i serien har körts sedan i mars och de tolv kuskarna som hade samlat ihop flest poäng gjorde upp i två finallopp på onsdagen. Efter grundserien ledde Julian Cordeau stort med 72 poäng.

I det första finalloppet gick segern till Tyler Mifsud tillsammans med Gold Man F.I. (e. Ringostarr Treb) som tränas av Salvatore Fiore.

– Han är läcker att köra. Jag hade en bra känsla innan loppet och jag kände i sista sväng att jag hade mycket kvar. Han var inte trött den sista biten, säger Tyler Mifsud i vinnarcirkeln.

“Blir till Nice”

Nästa lopp gick till Julian Cordeau bakom Maria Törnqvists Patton (e. Trixton) som tog sin fjärde raka seger. 

Därmed tog Julian Cordeau hem lärlingsserien där priset är resa till antingen Prix d’Amérique eller Grand Critérium de Vitesse 2026.

– Det blir till Nice. Jag har planerat för en Prix d’Amérique-helg i Sverige med kompisar. Det är alltid kul att köra fina hästar som i kväll. Patton kändes väldigt stark och snabb, en mycket trevlig häst, säger Julian Cordeau i vinnarcirkeln.

Kusken har kört 118 lopp under 2026 med tio segrar och över en miljon kronor i prispengar.

– Jag hade ett väldigt bra år i fjol och i år har jag kört lite mindre. Målet var att ta tio segrar i år och den kom nu. Jag hoppas på ännu bättre resultat nästa år. 

Tyler Mifsud slutade tvåa i lärlingsserien före Anton Knutrsson.

ANNONS

Ämnen i artikeln



Taggar i artikeln