Kite Runner vann tillsammans med Magnus A Djuse
Fredrik B Larssons Kite Runner (e. Charly Du Noyer) segrade tillsammans med Magnus A Djuse i sulkyn.
Valacken tog ohotad seger på tiden 1.12,5/2140 meter i det femte loppet på Hagmyrens travbana på lördagen, efter att sista 500 meterna avslutats på 1.13,80. Avståndet ned till tvåan Zaxton blev 1.5 längd för Kite Runner som ägs av Zon Trotting HB, Sollentuna, och är uppfödd av Wikström Marlene, Sundbyberg. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 150 000 kronor.
Den femåriga valacken hade före dagens lopp vunnit fem lopp på 32 starter och har med dagens seger vunnit 654 700 kronor (med segerprocent på 18 och platsprocent på 39).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Zaxton (tvåa), Hercules Godiva (trea), Elvis T.C.B. (fyra), Soul Tan (femma) och Naomi Bros (sexa).
Pineapple, som kördes av Rikard N Skoglund, Spike M.M., med Per Lennartsson i sulkyn, och New Lane, för Oskar Kylin Blom, galopperade under loppet.