Lacazette vann – fick 50 000 kronor – har sprungit in mer än 250 000
Alexander Nilssons Lacazette (e. Brillantissime) vann tillsammans med kusken Örjan Kihlström.
Valacken vann på 1.16,4a/2640 meter i det femte loppet på Eskilstunas travbana på måndagen. Segermarginalen blev ett huvud för Lacazette som ägs av Firma Stavtorp Skog & Hästar/O Florén, och är uppfödd av Nilsson Hans, Nykvarn. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 50 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit fem lopp på 13 starter. Alexander Nilssons häst har fram till nu sprungit in 274 000 kronor (med segerprocent på 43 och platsprocent på 64).
Perfect Zon blev tvåa, Turmfalke trea, Holliday Sisu fyra, Odens Riff femma och Hisco De Florange sexa.
Best Yankee Face, som kördes av Per Lennartsson, och Mister Aloha, med Jonas Bergdahl i sulkyn, galopperade under loppet.
Leonardo Da Boko och Never Give Up ströks före start.