Lakethesnake vann – fick 35 000 kronor
Lakethesnake (e. Ringostarr Treb) tog hem segern tillsammans med sin tränare Gustav Johansson.
Valacken vann på 1.14,4a/2140 meter i det sjätte loppet på Kalmars travbana på fredagen. Avståndet ned till tvåan Ivan Mauger blev ett huvud för Lakethesnake ägd av Pema Transport AB, Rinkaby, och uppfödd av Bengtsson Jerry, Växjö. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på 16 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 410 965 kronor (med segerprocent på 12 och platsprocent på 53).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Ivan Mauger (tvåa), Candle T.T. (trea), Too Cool Toulouse (fyra) och Value For Moni (femma).
Brain Game, för Magnus R Johansson, galopperade under loppet och Cavalleri med Dante Kolgjini i sulkyn och Mondo Diablo som kördes av Johan Untersteiner blev diskvalificerade för galopp.