L.D.Odin tog en övertygande seger
L.D.Odin (e. Moe Odin) var först över mållinjen tillsammans med sin tränare Jan Roar Mjölneröd.
Hingsten defilerade hem segern på tiden 1.25,9/2100 meter i det femte loppet på Arvikas travbana på fredagen. Det blev seger med 6 längder för L.D.Odin ägd av Mjölneröd Jan Roar, Norge, och uppfödd av Norsk Uppfödare. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 40 000 kronor.
Den femåriga hingsten hade före dagens lopp vunnit nio lopp på 16 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 376 105 kronor (med segerprocent på 59 och platsprocent på 76).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Hovs Rappen (tvåa), Teaknekten (trea), Balder Töffen S.K. (fyra), Spilodina (femma) och Peggblixten (sexa).
Prins Modde, med Robert Skoglund i sulkyn, och Madeleine R., som kördes av Björn Goop, galopperade under loppet och Lyseng Oskar för Ole-Christian Kjenner blev diskvalificerad för galopp.