License To Lead vann tillsammans med Jonathan Carre – har sprungit in mer än 250 000
Oskar J Anderssons License To Lead (e. Dijon) segrade tillsammans med Jonathan Carre.
Valacken vann på tiden 1.14,1a/1640 meter i det andra loppet på Gävles travbana på fredagen. Det blev seger med en halv längd för License To Lead ägd av Easy KB, Uppsala, och uppfödd av Prominent Prospects Sjrm AB, Bålsta. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 40 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade inför dagens lopp bara vunnit två lopp på 19 starter. Oskar J Anderssons häst har fram till nu vunnit 274 300 kronor (med segerprocent på 15 och platsprocent på 35).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Great Advantage (tvåa), I.B.G.Flair (trea), Indestructible (fyra), Myth's Legacy (femma) och H.M.'s Speedy (sexa).
Sweet'n Penniless som reds av Julia Smedman och Uncle Tommy med Alice Molin i sadeln blev diskvalificerade för galopp.