Lita vann – fick 25 000 kronor
Rolf Gustavssons Lita (e. Bork Odin) segrade tillsammans med Fredrik Stenmark i sulkyn.
Stoet vann på tiden 1.28,5/2140 meter i det sjunde loppet på Skellefteås travbana på lördagen. Avståndet till andra häst i mål blev en halv längd för Lita ägd av Gustavsson Rolf, Skellefteå, och uppfödd av Selin Lars, Kramfors. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 25 000 kronor.
Den åttaåriga stoet hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på 66 starter och har med dagens seger vunnit 383 700 kronor (med segerprocent på 3 och platsprocent på 22).
Eskils Joker blev tvåa, Bäck Storm trea, Svenne Express fyra, Sibelius femma och Torbjörn Rock R.E. sexa.
Bäck Storm, för Jens Eriksson, och Guli Theo, med Stefan Johansson i sulkyn, galopperade under loppet och Tangen Birk för Vesa Jokiniemi blev diskvalificerad för galopp.
Norrlands Blomma ströks före start.