Lupin Mearas tog en övertygande seger
Markus B Svedbergs Lupin Mearas (e. Propulsion) vann tillsammans med Mats E Djuse i sulkyn.
Valacken kördes överlägset undan på tiden 1.11,8a/1640 meter i det tionde loppet på Bollnäs travbana på fredagen. Marginalen ned till tvåan Vichel J.C. blev 4 längder för Lupin Mearas som ägs av Olof Brodin (Chartering) AB, Sollentuna, och är uppfödd av Snogarps Gård AB, Ystad. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade före dagens lopp vunnit tre lopp på 20 starter. Markus B Svedbergs häst har fram till nu vunnit 325 900 kronor (med segerprocent på 19 och platsprocent på 43).
Vichel J.C. blev tvåa, Mellby Merry trea, Energy Kronos fyra, Easter Egg femma och Önas Ramone sexa.
Adrianunow, med Daniel Berglund i sulkyn, och Illapa, för Zeb Jonasson, galopperade under loppet och Victory Venus för Marcus Lilius och Escargoat Gar för Kevin Svedlund blev diskvalificerade för galopp.