Maharina Sun vann tillsammans med Magnus Teien Gundersen
Geir Vegard Gundersens Maharina Sun (e. Maharajah) segrade tillsammans med kusken Magnus Teien Gundersen.
Stoet vann klart på 1.13,3a/2140 meter i det sjätte loppet på Färjestads travbana på fredagen. Marginalen ned till tvåan Pearl Kayz blev 1.5 längd för Maharina Sun som ägs av Djuve Eirik, Norge, och är uppfödd av Norsk Uppfödare. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 35 000 kronor.
Den sexåriga stoet hade före dagens lopp vunnit nio lopp på elva starter och har med dagens seger sprungit ihop 638 601 kronor (med segerprocent på 83 och platsprocent på 92).
Pearl Kayz blev tvåa, Zelma Laday trea, Millthalia fyra, Borups Vallmo femma och Crizzy sexa.
Crizzy, med Thomas Dalborg i sulkyn, och Karma Mearas, för Markus B Svedberg, galopperade under loppet och Make It A Star som kördes av Carl Johan Jepson blev diskvalificerad för galopp.