Marcelo Vieira defilerade hem segern – har sprungit in mer än en halv miljon
Erik Anderssons Marcelo Vieira (e. Yarrah Boko) vann tillsammans med Madeleine Olsson.
Valacken vann övertygande på 1.16,8a/2140 meter i det tredje loppet på Eskilstunas travbana på måndagen. Det blev seger med 3.5 längd för Marcelo Vieira som ägs av Esberg Maria & Granheim Manny, och är uppfödd av Grunditz Magdalena & Staaf Bernt. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 50 000 kronor.
Den sjuåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit sex lopp på 51 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 520 100 kronor (med segerprocent på 13 och platsprocent på 29).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Gold From Heaven (tvåa), Landing Field (trea), Lightzon (fyra), Sunlight (femma) och Mago Volante (sexa).
Kong Venience med Linnéa Mathisen i sadeln och Cordouan med Tilda Rosenberg i sadeln blev diskvalificerade för galopp.
Engine Wash och Mindy Boko ströks före start.