Mellby Kaliber tog en övertygande seger
Rolf Gilljams Mellby Kaliber (e. Bold Eagle) segrade tillsammans med Tamara Skutnabb.
Valacken vann med god segermarginal på tiden 1.16,5/2140 meter i det sjätte loppet på Östersunds travbana på torsdagen. Segermarginalen blev 5 längder för Mellby Kaliber som ägs av Gilljam Rolf, Enånger, och är uppfödd av Mellby Gård AB, Malmö. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 60 000 kronor.
Den sexåriga valacken hade före dagens lopp vunnit elva lopp på 40 starter. Hittills i karriären har Rolf Gilljams häst sprungit ihop en prissumma på 738 100 kronor (med segerprocent på 29 och platsprocent på 51).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Southridge Jeremy (tvåa), Stardust (trea), Swosh (fyra), Lyckans Olov (femma) och A.W.'s Fastlight (sexa).
Simb Zacky med Liv Sjölund i sadeln och Västerbo Adventure som reds av Saga Laursen blev diskvalificerade för galopp. Linus Boy med Jonathan Carre i sulkyn blev diskvalificerad.
M.T.Tapdancer ströks före start.