Memorial Fashion överlägsen på Bjerke
Tisdagens V85-tävlingar avgjordes på norska Bjerke. Dit reste Per Henriksen med fartfyllde Memorial Fashion – fyraåringen lämnade Oslobanan med en överlägsen triumf i bagaget.
Karriären för Memorial Fashion (e. Walner) inleddes på amerikansk mark men där blev det allt som oftast galopp. I januari flyttades hästen till Sverige och Åbytravets Per Henriksen och hos honom har visat upp fina fartresurser de gånger han gått felfritt.
Tisdagens seger på Bjerke var hästens andra i följd och den grundlades efter att Eirik Höitomt styrt på via tredjespår efter 500 meter. Kort senare återfanns fyraåringen i spets och därifrån var han totalt överlägsen sitt motstånd på 1.12,3a/2100 meter.
– Det är en ruskig kapacitet i den här hästen. Det var rätt hyggligt att vinna på 1.12,3 över full väg. Håller han sig frisk och lugn kan han bli en häst för snabbloppen, säger Per Henriksen till TV4.
Segerchecken för Memorial Fashion betalade 50.000 norska kronor. För Per Henriksen var detta 17:e segern som tränare under 2025.
I snabbloppet gjorde två hästar tränade av Frode Hamre upp till slut. Frode Hamre satt för egen del upp bakom Bordeaux S. som fick se sig besegrad med minsta möjliga marginal av stallkamraten Stoletheshow (e. Dream Vacation).
Per Oleg Midtfjeld skötte tömmarna bakom den tioårige hingsten som gjorde sin första start sedan Ulf Thoresen Grand International i början av juli. Han visade sig dock vara redo för seger direkt och när luckan från rygg på ledaren uppenbarade sig in på upploppet satte han nosen först på 1.13,1a/2100 meter. En seger värd 70.000 norska kronor.
– Han är rätt så pigg och glad hemma och känns fräsch och fin. Det är inte så överraskande att en häst som sprungit in över 15 miljoner vinner lopp men det var extra kul att se att han är så pass löpglad, säger Frode Hamre till TV4.
I det aktuella loppet gick tredjepriset till Helena Edlunds Beartime.
Frode Hamre vann även som tränare och kusk med segervana L.A.’s A Million (e. Readly Express). Det fyraåriga stoet noterades för sin sjunde årsseger när hon från ledningen vann i minst sagt säker stil på 1.13,6a/2100 meter.
– Det har gått bra för stallet under hela året. Hästarna har visat stabil form och de har hållit sig friska och då kommer också resultaten. Den här hästen har varit fantastisk fin och visat en enorm utveckling sedan i somras. Hon var med i en tuff öppning och sedan gick hon 1.11,8 sista rundan, det var en fin prestation, säger Frode Hamre till TV4.
Tisdagens seger var värd 50.000 norska kronor.