Monster Wine vann tillsammans med Lovisa Gustafsson Dahlbäck
Gustav Johanssons Monster Wine (e. Googoo Gaagaa) segrade tillsammans med kusken Lovisa Gustafsson Dahlbäck.
Valacken vann på tiden 1.12,6a/2140 meter i det sjätte loppet på Halmstads travbana på måndagen. Segermarginalen blev många längder för Monster Wine som ägs av Easy KB, Uppsala, och är uppfödd av Martinsson Peter & Anders. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 12 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade före dagens lopp bara vunnit två lopp på 16 starter. Gustav Johanssons häst har fram till nu vunnit 883 456 kronor (med segerprocent på 18 och platsprocent på 41).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Nunja (tvåa), Special Chance (trea), Urban Africa (fyra), Flirting Diamond (femma) och See You In Heaven (sexa).
Person Of Interest ströks före start.