Mr Boenasera vann glasklar seger
Nils Strid Svenssons Mr Boenasera (e. From Above) segrade tillsammans med Karl Strid Svensson i sulkyn.
Hingsten vann övertygande på tiden 1.12,7a/1640 meter i det åttonde loppet på Åbys travbana på tisdagen. Avståndet ned till tvåan Kencio Jaam blev 4.5 längd för Mr Boenasera som ägs av Nilsson Bo E & Strid Svensson Nils, och är uppfödd av Nilsson Bo E, Tived. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 40 000 kronor.
Den sexåriga hingsten hade inför dagens lopp vunnit tre lopp på 25 starter och har med dagens seger sprungit ihop 189 400 kronor (med segerprocent på 15 och platsprocent på 35).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Kencio Jaam (tvåa), Ares Maanos (trea), Capitano Z. (fyra), Iza Teemer (femma) och Wonder Töll (sexa).
Perfectandstrong som kördes av Oskar Svanberg och Fahrenheit As för Petter Karlsson blev diskvalificerade för galopp.