Offlimit Brigadoon vann tillsammans med Marcus Lilius
Danny Brouwers Offlimit Brigadoon (e. Captain Sparrow) vann tillsammans med kusken Marcus Lilius.
Hingsten vann på 1.15,7/2140 meter i det första loppet på Hagmyrens travbana på onsdagen. Det blev seger med en halv längd för Offlimit Brigadoon som ägs av Wilpstra F., Nederländerna, och är uppfödd av Holländsk Uppfödare. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 25 000 kronor.
Den fyraåriga hingsten hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på tio starter och har med dagens seger vunnit 77 460 kronor (med segerprocent på 18 och platsprocent på 73).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Emperor Grue (tvåa), Nooner (trea), Roadtohana (fyra), License To Lead (femma) och Edlas Cyberspace (sexa).
Kennedy Boko, med Mats E Djuse i sulkyn, Hiram, som kördes av Fredrik Wallin, och Kipling Sautreuil, för Sybille Tinter, galopperade under loppet och Bima för Hans Högberg och R.K.Dynamit för Robert Dunder blev diskvalificerade för galopp.
Ella ströks före start.