Omega River tog klar seger – har sprungit in mer än 250 000
Omega River (e. Tactical Landing) vann tillsammans med sin tränare Daniel Wäjersten.
Valacken vann på tiden 1.13,4a/2640 meter i det tolfte loppet på Solvallas travbana på söndagen. Det blev seger med 1 längd för Omega River ägd av Stall SoFo, och uppfödd av Carlsson Peter & Lars-H, Berggren A. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 200 000 kronor.
Den treåriga valacken hade före dagens lopp vunnit tre lopp på fem starter och har med dagens seger sprungit ihop 357 500 kronor (med segerprocent på 67 och platsprocent på 83).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Pure Count (tvåa), Lion Express (trea), Pele Boko (fyra), Valla D'Gaagaa (femma) och Digital Brodde (sexa).
Datos Gangster, som kördes av Andreas Lövdal, och Jeremy Zet, för Daniel Redén, galopperade under loppet.