One Moment In Time tog en övertygande seger
Terje Melnäs One Moment In Time (e. Maharajah) segrade tillsammans med Kristine Kvasnes.
Stoet vann solklart på tiden 1.15,1a/2140 meter i det tredje loppet på Årjängs travbana på fredagen. Avståndet ned till tvåan M.H.Harderthancash blev 2.5 längd för One Moment In Time som ägs av Melnäs Terje, Norge, och är uppfödd av TM Trav Invest HB, Årjäng. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 25 000 kronor.
Den sexåriga stoet hade inför dagens lopp vunnit sju lopp på 47 starter och har med dagens seger sprungit ihop 482 588 kronor (med segerprocent på 17 och platsprocent på 42).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var M.H.Harderthancash (tvåa), I.D.Duke Of Lords (trea), Thunderball S.F. (fyra), Il Frate Am (femma) och Ivanhoe Jaam (sexa).
Borups Vallmo, med Emilia Leo i sadeln, galopperade under loppet och Rocket Boy med Anna Erixon i sadeln blev diskvalificerad för galopp.