Optandsprinsen tog första segern i nionde starten
Optandsprinsen (e. Ängsborken) tog karriärens första seger tillsammans med sin tränare Erik von Essen.
Valacken vann klart på tiden 1.30,6/2140 meter i det sjunde loppet på Hagmyrens travbana på onsdagen. Avståndet ned till tvåan Lyckans Gullfaxe blev 2 längder för Optandsprinsen som ägs av Stall Optand HB, Östersund, och är uppfödd av Stall Optand HB, von Essen J & J. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 25 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp startat åtta gånger och inte vunnit och har med dagens seger sprungit in 65 800 kronor (med segerprocent på 11 och platsprocent på 44).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Lyckans Gullfaxe (tvåa), Hulte Madeleine (trea), Tomte Krut (fyra), Dalstad Ask (femma) och Monster Loke (sexa).
Monster Loke, med Henrik Kihle i sulkyn, Höstbo Anita, för Johanna Stark, Olsims Elise, som kördes av Magnus O Jonsson, Lurex, med Theres Henriksson i sulkyn, och Pröyzen, som kördes av Mats E Djuse, galopperade under loppet och Monster Vinter som kördes av Oskar J Andersson och Villnorsken med Ola Åsebö i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.