Oregon Boko vann tillsammans med Örjan Kihlström – har sprungit in mer än 100 000
Erwin Bots Oregon Boko (e. Readly Express) segrade tillsammans med kusken Örjan Kihlström.
Hingsten vann på tiden 1.15,1a/2140 meter i det fjärde loppet på Solvallas travbana på måndagen. Marginalen ned till tvåan Grasshopper R.L. blev en hals för Oregon Boko ägd av GerritsRecyclingGroupBV, Nederländerna, och uppfödd av Boko Stables Holland BV, Nederländerna. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 60 000 kronor.
Den fyraåriga hingsten hade inför dagens lopp bara vunnit två lopp på 14 starter. Erwin Bots häst har fram till nu sprungit ihop 139 594 kronor (med segerprocent på 20 och platsprocent på 67).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Grasshopper R.L. (tvåa), Römossan (trea), Stay Outh (fyra), Falcon (femma) och Lorenzo Coger (sexa).
Upcoming Surprise, som kördes av Anders Eriksson, och Garcon Francais, med Erik Lindegren i sulkyn, galopperade under loppet.
Krystal Cass ströks före start.