Piernas Largas tog solklar seger
Tommy R Karlssons Piernas Largas (e. Ken Warkentin) vann tillsammans med kusken Oscar Ginman.
Valacken vann övertygande på tiden 1.16,0/2140 meter i det fjärde loppet på Kalmars travbana på fredagen. Det blev seger med 5 längder för Piernas Largas ägd av Nilsson Thorén Emma, m fl, och uppfödd av Nilsson Thorén Emma, Nybro. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på tre starter och har med dagens seger sprungit ihop 73 000 kronor (med segerprocent på 50 och platsprocent på 50).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Don't Leave Me (tvåa), Corre Camino (trea), Oo De Lally Boko (fyra), Pandora Blue (femma) och Under Contract (sexa).
Wheeljack P.W.R för Christian Cracchiolo och Jarmo Myllys med Robert Bergh i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.
Special Jog ströks före start.