Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Power Doc inledde franska vintermeetinget

Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD
Markus B Svedberg. Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD

Vintermeetinget på Vincennes är igång – och det började med svensk seger. Markus B Svedbergs Power Doc ledde hela vägen i Prix de Soulac.

Publicerad:

Åke Lindblom äger Power Doc (e. Muscle Massive) och var också hästens tidigare tränare. Numera återfinns den sjuårige hingsten på fransk mark och i Markus B Svedbergs regi där han visat upp strålande resultat.

När vintermeetinget tog sin början på torsdagen var Power Doc en vinnare igen. Faktum är att han vann meetingets allra första lopp när han från ledningen var huvudet högre än sina konkurrenter i Prix de Soulac (€68.000) för Franck Ouvrie.

Power Doc öppnade första 1700 meterna av loppet efter 1.13,4 och han gick sedan undan med ett par längder ned till konkurrenterna och vann på 1.12,6/2700 meter.

Segern betalade 30.600 euro och var hästens tredje i det fjärde försöket på fransk mark. Han har tidigare vunnit Prix Algorah och Prix Themis på Vincennes och faktum är att hästen är obesegrad på banan i Paris.

Det självklara huvudnumret under vintermeetinget är Prix d’Amérique som i år körs söndagen den 25 januari. Meetinget på Vincennes pågår från och med i dag torsdagen den 30 oktober fram till lördagen den 28 februari då klassiska Prix de Sélection avgörs.

ANNONS

Ämnen i artikeln