Punchboard satte dit nosen på linjen
Han kom till start med åtta segrar på elva försök. I årets andra start var Daniel Wäjerstens Punchboard bäst igen – efter en dramatisk slutstrid.
V75-1 – Klass III mot Klass I, 2140 meter
Det blev dramatiskt värre i V75-inledningen. Sista 50 meterna var tre hästar i stort sett i bredd men det var Daniel Wäjersten och Punchboard (e. Readly Express) som mellan hästar satte nosen först. Den sjuårige valacken gick med i tredjespår sista varvet och var först i mål på 1.13,6/2160 meter.
– Han gick i tredjespår sista 1000 meterna. Det var en bra insats. Jag förstår att många streckade honom men jag tycker att det var hårt att han favorit i början på veckan. Det var röriga situationer och någon som hoppade in på upploppet och många hästar på få spår, jag hade fokus på att inte kroka ihop med någon av konkurrenterna, säger Daniel Wäjersten i vinnarcirkeln.
Punchboard är minst sagt segervan, det här var hästens fjärde raka seger och den nionde i tolfte starten.
Tvåa blev Esteban Bar medan Greenhill’s Dancer slutade trea.
V75-2 – Diamantstoet, 2100 meter
Tempot var högt uppskruvat i den andra avdelningen och ledande LaFerrari Dimanche öppnade första varvet efter 1.11,6. Örjan Kihlström var påpassligt med från bakspår bakom Daniel Redéns Olly Håleryd (e. Trixton) och travade största delen av loppet utvändigt om ledaren.
In i sista sväng hade de tre främsta hästarna ryckt ifrån övriga och mitt på upploppet tuggade Olly Håleryd sig ikapp och förbi ledaren. Segern blev till sist säker på 1.11,6a/2140 meter.
– Förhoppningen var att hon skulle ha gått framåt med loppet i kroppen. Hon visade att hon var i form nu. Hon är väldigt bra när hon är i form så det var bara att sätta sig lugn utvändigt så länge som möjligt. När jag drog ned skygglapparna så smällde det bara till och vi var uppe i rygg på de framför. Då kändes hon fin, säger Örjan Kihlström i vinnarcirkeln.
Från ledningen höll LaFerrari Dimanche till andraplatsen medan Waypoint Sequence blev trea.
V75-3 – Silverdivisionen, 2100 meter
Sjuårige Mizai (e. Donato Hanover) bjöd på en ruggig insats i silverdivisionens förssök. Från bricka ett bakom bilen flög Mizai till ledningen med Mats Djuse i sulkyn. Trots ett uppskruvat tempo hela vägen kunde Mizai enkelt hålla undan.
Vid sidan stod hagmyrentränaren Jan Ove Olsen och njöt.
– Helt fantastiskt. Vilken häst det är. Det gick ju i elitloppsfart första 1600 meterna och sedan var det 500 meter kvar. Han var verkligen bra och vi har ju jobbat hela vintern för att få upp honom i guld.
Men innan första guldloppet är det silverfinal på Solvalla under eliloppshelgen.
– Nu får vi försöka honom fortsatt smidig till den helgen, sa Jan Ove Olsen.
Segertiden i Örebro skrevs till 1.11,2a/2100 meter.
Andra- och tredjeplatsen tog skrällarna Fusion Eagra och Champ Lane.
V75-4 – Klass II, 2100 meter
Fyraårige Ironic Man (e. Readly Express) visade klassen direkt i årsdebuten som fyraåring när han vann klass II-försöket i Örebro. Med sin tränare Markus Svedberg i sulkyn blev det ett lopp i tredje utvändigt.
Gick med i ryggar på sista borte långsidan och egen attack in på upploppet. Vann säkert på tiden 1.12,8a/2100 meter.
Han är inte hundra i travet, men han blir bättre och bättre och det är det vi får jobba på, säger Markus B Svedberg.
Favoriten X.O.Kemp kördes fram till dödens varvet kvar av Daniel Wäjersten och tog andraplatsen.
– Jag ville inte ge Svedberg en rygg så därför körde jag fram. Hans häst var riktigt bra, men jag är nöjd med min också, sa Daniel Wäjersten.
V75-5 – Bronsdivisionen, 1609 meter
Maria Törnqvists Jackpot Mearas (e. Muscle Hill) fortsätter att övertyga. I bronsdivisionen avgjorde sexåringen striden om ledningen på ett par steg och därifrån blev segern enkel.
Jackpot Mearas öppnade första 500 meterna efter 1.10,7 och kontrollerade händelserna sista kilometern. Segermarginalen blev ett flertal längder och Jackpot Mearas vann på 1.11,1a/1609 meter.
– Han gjorde sin plikt, han öppnade fint från start och travade bra hela vägen. Jag är supernöjd med hästen. Jag kunde köra på säkerhet från start och ändå ta ledningen och inte riskera att han blev för vass. Han kändes fin hela vägen. Han fick springa på och vann enkelt. Han har allt som en bra häst ska ha, säger Carl Johan Jepson i vinnarcirkeln.
Carl Johan Jepson leder den allsvenska körsvensligan i överlägsen stil. Det här var hans 112:e seger bara i år.
Jackpot Mearas har gjort sex starter i år, han står noterad för fem segrar och en andraplats. Bakom vinnaren blev Make Or Break Zaz tvåa och Jongleur trea.