Queen Of The North tog första segern i 18:e starten
Queen Of The North (e. Gotland) tog karriärens första seger tillsammans med Anders Zackrisson.
Stoet vann övertygande på tiden 1.15,9a/2140 meter i det tredje loppet på Kalmars travbana på fredagen. Avståndet till andra häst i mål blev 6 längder för Queen Of The North ägd av Lyonné Linn, Visby, och uppfödd av Lyonné Linn & Björklund Axel. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 12 000 kronor.
Den fyraåriga stoet hade inför dagens lopp startat 17 gånger och inte vunnit. Hittills i karriären har Linn Lyonnés häst vunnit 87 300 kronor (med segerprocent på 6 och platsprocent på 11).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Tjurkhults Tess (tvåa), M.G.Faceboy (trea), M.T.Terminator (fyra), Rebelmuffin (femma) och Lizzy Hale (sexa).
Queen Of The North, med Anders Zackrisson i sulkyn, galopperade under loppet och I Am Srivilai för Martin Malmqvist blev diskvalificerad för galopp.