R.K.Jade tog första segern i elfte starten
R.K.Jade (e. Uncle Lasse) tog karriärens första seger tillsammans med sin tränare Jenny Jonsson.
Stoet vann på tiden 1.19,0/2140 meter i det nionde loppet på Kalmars travbana på fredagen. Avståndet till andra häst i mål blev en halv längd för R.K.Jade ägd av Jonsson Jenny & Engström Christoffer, och uppfödd av Ryka Invest AB, Eskilstuna. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 12 000 kronor.
Den femåriga stoet hade före dagens lopp startat tio gånger och inte vunnit och har med dagens seger vunnit 47 000 kronor (med segerprocent på 9 och platsprocent på 27).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Security Lock (tvåa), Jamba (trea), Hercule De Sajan (fyra), Tropical Tric (femma) och Curioso Forte (sexa).
Tjurkhults Tess, som kördes av Fredrik Persson, och Johaug, för Jens Laursen, galopperade under loppet.