Rolyman vann – fick 30 000 kronor
Eric Martinssons Rolyman (e. Orlando Vici) vann tillsammans med kusken Per Linderoth.
Valacken vann på tiden 1.17,9/2100 meter i det fjärde loppet på Arvikas travbana på fredagen. Marginalen ned till tvåan Iode De Vauville blev en nos för Rolyman som är uppfödd och ägs av Lundsbrunns Trav HB. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 30 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit tre lopp på 19 starter. Hittills i karriären har Eric Martinssons häst sprungit ihop en prissumma på 241 100 kronor (med segerprocent på 20 och platsprocent på 45).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Iode De Vauville (tvåa), Wilma Weeny (trea), Önas Sabina (fyra), Tosca Tilly (femma) och Maggan Jade (sexa).
Porter, för Victor Rosleff, Ashanti Bi, med Tom Fromell i sulkyn, och Prominenta, som kördes av Jan Åke Blixt, galopperade under loppet.