Romulus Diablo vann – fick 125 000 kronor – har sprungit in mer än 250 000
Romulus Diablo (e. Readly Express) segrade tillsammans med sin tränare Claes Sjöström.
Valacken vann på tiden 1.14,0a/1640 meter i det femte loppet på Rommes travbana på lördagen. Marginalen ned till tvåan B.G.Svedjan blev en halv längd för Romulus Diablo ägd av NeGo Sverige AB, m fl, och uppfödd av Dream Lover AB (J Sjunnesson), m fl. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 125 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit tre lopp på fyra starter. Hittills i karriären har Claes Sjöströms häst vunnit 270 000 kronor (med segerprocent på 80 och platsprocent på 100).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var B.G.Svedjan (tvåa), Krut (trea), InYourFace C.G. (fyra), Scotch Bonnet (femma) och Evenepoel (sexa).
Scotch Bonnet, med Robert Dunder i sulkyn, och Diplomacy, för Mats E Djuse, galopperade under loppet och Musse S.F. för Oskar J Andersson och Spirit W.J. med Robert Wilhelmsson i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.