Rose Apple vann med 1.5 längd
Patrik Radstens Rose Apple (e. Muscle Massive) segrade tillsammans med kusken Thomas Linder.
Stoet tog en glasklar seger på tiden 1.16,9/2140 meter i det första loppet på Jägersros travbana på lördagen. Avståndet till andra häst i mål blev 1.5 längd för Rose Apple ägd av Radsten Patrik, Sjöbo, och uppfödd av Dahl Jaana, m fl. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 12 000 kronor.
Den sexåriga stoet hade före dagens lopp bara vunnit två lopp på 35 starter. Hittills i karriären har Patrik Radstens häst sprungit ihop 222 600 kronor (med segerprocent på 8 och platsprocent på 22).
Just A Winner blev tvåa, Keeping The Shadow trea, Gypsie Du Lupin fyra, Czarine femma och Global Foreplay sexa.
Mr Big Sox, som kördes av Amanda Frick, och Aragorn Face, med Allie Lilja i sulkyn, galopperade under loppet och I Hope You Dance med Aron Virestedt i sulkyn blev diskvalificerad för galopp.