Så gick det i V75-loppen på Jägersro
Victor Rosleff föll som favorit i V75-inledningen. I loppet efter fick han revansch. Så går det på Jägersro.
Läs om Elisabeth Almhedens superdag här
I den andra V75-avdelningen var Zenmeister snabbast ur startblocken och tog ledningen. Han öppnade första varvet efter beskedliga 1.18,2.
Med 1600 meter till mål landade 5 Poker Lane (e. S.J.'s Caviar) som etta i andraspår. In på upploppet hade han kopplat greppet och gick undan till en säker seger. Klockan stannade på 1.14,7/3160 meter.
– Personalen har gjort ett toppjobb. Det är en väldigt klassig häst, säger Victor Rosleff.
Ny seger för Dats Tore
Segern med Poker Lane var en skön revansch för Victor Rosleff som föll som favorit med Kyrie Elieson i den första avdelningen.
Istället var det Eric Martinsson-tränade 2 Dats Tore (e. Fourth Dimension) som spurtade till seger för Carl Johan Jepson. Det var andra raka vinsten och tiden blev 1.12,0a/2140 meter.
Bäst direkt i årsdebuten
Trots att det var årsdebut räckte Nova Mahiron (e. Maharajah) hela vägen till seger i STL diamantstoet. Hon spurtade till vinst för tränaren Thomas Uhrberg och kom hem på 1.13,3/2160 meter.
Klass III-försöket gick till Marshal (e. Nuncio) som vann tillsammans med tränaren Johan Untersteiner. Han satt tidigt i ledningen och spårade sedan hela vägen på 1.12,9a/2140 meter.
Skräll i avslutningen
I V75-avslutningen blev det skräll genom Anders Zackrisson och Zuccezz Zack. Han fick ett fint lopp i rygg ledaren och spurtade till seger kort före mål. Tiden blev 1.14,3/2640 meter.
– Det betyder allt. Det var längsedan jag fick vinna på V75 och jag är både tränare, delägare och uppfödare, säger Anders Zackrisson till Kanal 75.