Sahara E.Type vann med ett huvud
Sybille Tinters Sahara E.Type (e. Trixton) vann tillsammans med Oskar J Andersson i sulkyn.
Stoet vann på 1.14,4a/2100 meter i det tredje loppet på Örebros travbana på torsdagen. Marginalen till andra häst i mål blev ett huvud för Sahara E.Type som ägs av Moschner W. & Schröder C., Tyskland, och är uppfödd av Free Will Oy & Mäenpää Oskari. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 35 000 kronor.
Den femåriga stoet hade före dagens lopp vunnit sex lopp på 29 starter och har med dagens seger sprungit ihop 354 034 kronor (med segerprocent på 23 och platsprocent på 53).
Carrera Hall blev tvåa, Muscle Will trea, Elegant Jet fyra, Tellmenow femma och Surprise Surprise sexa.
Boomtown, som kördes av Åke Lindblom, galopperade under loppet och Ninepoints Winner som kördes av Rikard N Skoglund blev diskvalificerad för galopp.
Killer Journey ströks före start.