Seven Mounds tog första segern i karriären
Seven Mounds (e. Chapter Seven) tog karriärens första seger tillsammans med Ove A Lindqvist.
Valacken vann övertygande på tiden 1.16,8a/2140 meter i det andra loppet på Bodens travbana på torsdagen. Segermarginalen blev 2.5 längd för Seven Mounds ägd av Frisk Ann-Catrin, Skellefteå, och uppfödd av Troyer Merlin A, USA. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den sexåriga valacken hade före dagens lopp bara startat tre gånger och inte vunnit och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 66 500 kronor (med segerprocent på 25 och platsprocent på 75).
Bornunderthunder blev tvåa, One Night Lover trea, Girlpower W.F. fyra, Mister O.Z. femma och Pommery sexa.
Banksy Birch, som kördes av Ulf Ohlsson, galopperade under loppet och Conrads Olle som kördes av Tommy Nyberg blev diskvalificerad för galopp.
Lupin Sisu ströks före start.