Sign Of Times tog en övertygande seger
Tommy Erikssons Sign Of Times (e. Who's Who) vann tillsammans med kusken Tomas Pettersson.
Stoet tog en glasklar seger på tiden 1.15,1a/2140 meter i det första loppet på Rommes travbana på onsdagen. Det blev seger med 2 längder för Sign Of Times som ägs av Limell Roine, Sundbyberg, och är uppfödd av Martell Lena, Stånga. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 40 000 kronor.
Den fyraåriga stoet hade före dagens lopp bara vunnit två lopp på 21 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 316 800 kronor (med segerprocent på 14 och platsprocent på 50).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Konnässör (tvåa), Global Fine Dining (trea), Bravo Alicia (fyra), Hip To Be Square (femma) och Girls Runtheworld (sexa).
Hip To Be Square, med Per Lennartsson i sulkyn, galopperade under loppet och Bank's Illusion med Kevin Svedlund i sulkyn och Quick Action O.C. för Magnus A Djuse blev diskvalificerade för galopp.