Sigrid B. tog första segern i åttonde starten
Sigrid B. (e. Bäcklös Uriel) tog karriärens första seger tillsammans med Ulf Ohlsson.
Stoet tog en glasklar seger på tiden 1.32,1/1640 meter i det åttonde loppet på Hagmyrens travbana på söndagen. Segermarginalen blev 2 längder för Sigrid B. som ägs av Stall Ziczac (Kylin Blom O), och är uppfödd av Blom Joakim & Inga. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 25 000 kronor.
Den treåriga stoet hade före dagens lopp startat sju gånger och inte vunnit. Oskar Kylin Bloms häst har fram till nu vunnit 72 500 kronor (med segerprocent på 13 och platsprocent på 13).
Monster Mitchi blev tvåa, Ullvinda trea, L.Q.Wessla fyra, Tösa Gull femma och Lundåsens Saga sexa.
L.Q.Wessla, som kördes av Fredrik Plassen, Gullregn, för Claes Stolt, och Läckra Louise, med Robert Wilhelmsson i sulkyn, galopperade under loppet och Kim Vild med Marcus Lilius i sulkyn och Nordlilja med Mats E Djuse i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.
Bianca Kravall ströks före start.