Silke Sjarmör tog ohotad seger – har sprungit in mer än 250 000
Vegard Raaums Silke Sjarmör (e. Odd Herakles) segrade tillsammans med Liv Marie Hansen i sulkyn.
Hingsten vann med stor segermarginal på tiden 1.26,4a/2140 meter i det första loppet på Hagmyrens travbana på lördagen. Det blev seger med 7 längder för Silke Sjarmör som ägs av Raaum Vegard, Norge, och är uppfödd av Norsk Uppfödare. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 50 000 kronor.
Den femåriga hingsten hade före dagens lopp vunnit fyra lopp på 31 starter och har med dagens seger vunnit 298 188 kronor (med segerprocent på 16 och platsprocent på 50).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Tekno Britta (tvåa), Sjö Terna (trea), Sangviks Lynet (fyra), Skånepågen (femma) och L.Q.Eddie (sexa).
Wilda Eric, för Olle Wäjersten, och Hög Chans, med Jill Ivarsson i sulkyn, galopperade under loppet och Rickard Tabac med Lukas L Svedlund i sulkyn och Järvsö Britt för Henrik Kihle blev diskvalificerade för galopp.