Sixten R.G. vann tillsammans med Robert Skoglund
Sixten R.G. (e. Tekno Eld) tog hem segern tillsammans med sin tränare Robert Skoglund.
Valacken vann på tiden 1.30,0/1640 meter i det femte loppet på Hagmyrens travbana på söndagen. Segermarginalen blev en halv längd för Sixten R.G. som ägs av Runemo Gård AB, Alfta, och är uppfödd av Parhans Erik-Olof, Alfta. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 25 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade inför dagens lopp bara vunnit två lopp på fem starter och har med dagens seger sprungit ihop 90 500 kronor (med segerprocent på 50 och platsprocent på 50).
Optandsprinsen blev tvåa, Tegallo trea, Ragnar W. fyra, Lugnets Caspian femma och Birger W. sexa.
Birger W., med Fredrik Plassen i sulkyn, Alfrida W., som kördes av Filip Lindholm, och Hulte Rebecca, för Rauno Pöllänen, galopperade under loppet och Hammarns Qnubbis med Carina Åkerdahl i sulkyn och Monster Mitchi för Fredrik Fransson blev diskvalificerade för galopp.