Skorpan Ruda vann – fick 125 000 kronor
Pär Ländins Skorpan Ruda (e. Pojke Kronos) vann tillsammans med Ulf Ohlsson i sulkyn.
Valacken gick undan säkert på 1.11,6a/1640 meter i det nionde loppet på Umåkers travbana på lördagen. Det blev seger med 1.5 längd för Skorpan Ruda som är uppfödd och ägs av Ländin Pär, Alnö. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 125 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit fyra lopp på 16 starter. Hittills i karriären har Pär Ländins häst sprungit ihop 419 700 kronor (med segerprocent på 29 och platsprocent på 53).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Mando Gowan (tvåa), Satisfiction (trea), Valencia (fyra), Elvis T.C.B. (femma) och A Perfect King (sexa).
Winner's Game, som kördes av Jens Eriksson, galopperade under loppet och Orwar J.C. som kördes av Stefan Edin och Andiamo med Jaakko Alamäki i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.