Timotejs Messenger vann med ett huvud
Jörgen Westholms Timotejs Messenger (e. Face Time Bourbon) segrade tillsammans med kusken Mats E Djuse.
Valacken vann på 1.15,1a/2640 meter i det andra loppet på Rättviks travbana på måndagen. Det blev seger med ett huvud för Timotejs Messenger ägd av Wahl Eva, Stockholm, och uppfödd av Elsert Mona & Östberg Hans. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 30 000 kronor.
Den femåriga valacken hade före dagens lopp bara vunnit två lopp på 19 starter. Jörgen Westholms häst har fram till nu vunnit 211 400 kronor (med segerprocent på 15 och platsprocent på 35).
Mastroianni blev tvåa, Griffons Wine trea, Skilling Banco fyra, Great Ruler femma och Born In Sweden sexa.
Gotti, som kördes av Oskar J Andersson, galopperade under loppet och Mahitabo som kördes av Linus Lönn och Mr Blaze som kördes av Oskar Kylin Blom blev diskvalificerade för galopp.
Konnässör ströks före start.