Vicar vann – fick 12 000 kronor
Lisa Skoghs Vicar (e. Maharajah) vann tillsammans med Tom Johansson i sulkyn.
Valacken vann på tiden 1.13,1a/1640 meter i det första loppet på Eskilstunas travbana på tisdagen. Det blev seger med ett huvud för Vicar ägd av Stall Maharajah - Easy, och uppfödd av Menhammar Stuteri AB, Ekerö. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 12 000 kronor.
Den elvaåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit tolv lopp på 78 starter. Lisa Skoghs häst har fram till nu sprungit ihop en prissumma på 1 036 700 kronor (med segerprocent på 16 och platsprocent på 49).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Benita Winner (tvåa), Kit Crown (trea), Ups Face (fyra), Happy Boy F.R. (femma) och Opulent Tile (sexa).
Judge Dredd Sisu, med Roni Paldan i sulkyn, och Fläsk Ken, som kördes av Camilla Svahn, galopperade under loppet och O.M.Hazebrouck för Rikard S Jansson och Itso Sisu med Conny Mikael Jansson i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.