Whitelighttrotter vann tillsammans med Ole Johan Östre
Kjell Magnussons Whitelighttrotter (e. Beanie M.M.) segrade tillsammans med Ole Johan Östre i sulkyn.
Stoet gick undan säkert på tiden 1.14,0a/2080 meter i det sjunde loppet på Åmåls travbana på fredagen. Avståndet till andra häst i mål blev 1.5 längd för Whitelighttrotter som ägs av Magnusson Kjell & Löfving Cajsa, och är uppfödd av Magnusson Kjell, Ånimskog. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 25 000 kronor.
Den nioåriga stoet hade före dagens lopp vunnit tio lopp på 84 starter. Hittills i karriären har Kjell Magnussons häst sprungit in 767 700 kronor (med segerprocent på 13 och platsprocent på 29).
Honey Dun Girl blev tvåa, Jockes Abbot trea, Bys Rosy Nunc fyra, Otto Håleryd femma och Classic Pan sexa.
Blue Frontline, för Victor Rosleff, och Cartesio, som kördes av Lars Anvar Kolle, galopperade under loppet och Henry Palema för Hans Crebas blev diskvalificerad för galopp.