Young vann – fick 35 000 kronor
Eric Martinssons Young (e. Love You) vann tillsammans med kusken Simon Helm.
Valacken vann på tiden 1.16,0a/2140 meter i det femte loppet på Eskilstunas travbana på fredagen. Segermarginalen blev en halv längd för Young som ägs av Carlsson Thomas, Frändefors, och är uppfödd av Sörensen Frank & Preben. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit tre lopp på 16 starter. Eric Martinssons häst har fram till nu sprungit in 168 700 kronor (med segerprocent på 24 och platsprocent på 41).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Sahara Pokerface (tvåa), Lexi Boko (trea), Six Thirty (fyra), Joker D'Inverne (femma) och Alba Goldneck (sexa).
Bacio Pellini, som kördes av Pierre Nyström, och Mellby Mullet, för Victor S Sundgren, galopperade under loppet.
Opoto Base ströks före start.