Sveriges ledande travtidning
Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Dans från bakspår?

Foto: Lars Jakobsson/TR Bild
A Sweet Dance får gå ut från bakspår i sitt försöksheat till Stochampionatet. Foto: Lars Jakobsson/TR Bild

På fredag börjar allvaret för de fyraåriga stona – kvalen till Stochampionatet på Axevalla.

Publicerad:

Startlistorna kom nyligen och vi får bland annat se Daniel Redéns Conrads Rödluva starta från spår sju bakom bilen för Örjan Kihlström. Trion A Sweet Dance, Activated och Racing Brodda drog samtliga bakspår.

Kvallopp 1 (lopp 4)

2640 meter auto

1. Argbiggan – Rickard Svanstedt
2. Miss Hejaracka – Ulf Ohlsson (Markus Pihlström)
3. Global Vintage – Jorma Konti (Timo Nurmos)
4. Fossens Wally – Magnus Jakobsson
5. Nettan Sånna – Roger Pettersson (Lennart Danielsson)
6. Alice Ruda – Rikard N Skoglund (Pär Ländin)
7. Conrads Rödluva – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
8. Vinci I.M. – Peter Untersteiner
9. Twyla Face – Oskar Kylin Blom
10.Loser On Loser – Carl Johan Jepson (Fredrik Wallin)
11.Valetta – Björn Goop

Kvallopp 2 (lopp 5)

1. Adi Gallia – Nicklas Westerholm
2. A'nana de Bohem – Oskar J Andersson (Jörgen Westholm)
3. Doyouknow – Fredrik Berg (André Eklundh)
4. Jasmin Band – Johan L Sundgren (Anna Forssell)
5. Evoque – Björn Goop (Niklas Robertsson)
6. Fantasia Sisu – Robert Bergh
7. Global Wireless – Peter Untersteiner
8. Call Me Brodda – Kim Eriksson (Thomas Madsen)
9. I'm Sailing – Anders Svanstedt
10.Landing Gear – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
11.Racing Brodda – Rikard N Skoglund (Mattias Djuse)

Kvallopp 3 (lopp 6)

1. Global Wild Card – Erik Adielsson (Svante Båth)
2. Flaming Ace Sisu – Peter G Norman
3. Miss Silver – Oskar J Andersson (Jörgen Westholm)
4. Wahtoshi – Ulf Ohlsson (Veijo Heiskanen)
5. Digital Track – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
6. Orbital Ås – Carl Johan Jepson (Jerry Riordan)
7. Miss Sober – Robert Bergh
8. Mellby Glorious – Björn Goop
9. Global Whitechapel – Joakim Lövgren
10.Indiana Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
11.Don't Be Shy – Peter Untersteiner

Kvallopp 4 (lopp 7)

1. Elise Andover – Kim Eriksson (Jörgen Westholm)
2. Zenita Kronos – Oskar Kylin Blom
3. Head For Home – Rikard N Skoglund (Fredrik Wallin)
4. Souzy – Björn Goop
5. Ti Amo Face – Erik Adielsson
6. Zeeland Kronos – Peter Untersteiner
7. Ivy Leauge – Markus Niklasson (Riccardo Bianci)
8. Vikens Fingerprint – Oskar J Andersson (Mikael Fellbrandt)
9. S.G. Maleficent – Kenneth Haugstad (Roger Walmann)
10.Lyx Håleryd – Örjan Kihlström (Joakim Elfving)
11. A Sweet Dance – Stefan Söderkvist (Helena Burman)

Kvallopp 5 (lopp 8)

1. Au Pair Girl – Robert Bergh
2. Darah Bibo – Erik Adielsson (Peter Untersteiner)
3. Zingy Kronos – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
4. Bear Victory – Torbjörn Jansson (Stefan Olsson)
5. Estelle Brodda – Jorma Kontio (Sandra Luomala)
6. Trunk Route – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
7. Text Me Carro – Fredrik Berg
8. In Royalty Boko – Tuomas Korvenoja
9. Ottens Flamma – Peter Untersteiner
10.Formosa Am – Oskar J Andersson (Jörgen Westholm)
11.Activated – Carl Johan Jepson (Fredrik Wallin)
12.Zeta Kronos – Björn Goop

Kvallopp 6 (lopp 9)

1. My Newt – Tuomas Korvenoja
2. Fast And Quick – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
3. Digital Class – Björn Goop (Stefan Melander)
4. Real Caviar – Torbjörn Jansson (Hans-Owe Sundberg)
5. Glimra Guld – Thomas Dalborg (Mattias Bergdahl)
6. Quarcia – Kim Norberg (Roger Forslund)
7. Janai – Kim Eriksson (Stefan P Pettersson)
8. Maggie Cash – Carl Johan Jepson (Jerry Riordan)
9. Morran – Rikard N Skoglund (Jörgen Westholm)
10.Sobel Jasmine – Peter Untersteiner
11.Hankypanky Rubyred – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
12.Miss Pastis – Kevin Oscarsson (Görel Engström)

ANNONS

Ämnen i artikeln



Taggar i artikeln


Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.

ANNONS