Sveriges ledande travtidning
Sveriges ledande travtidning
ANNONS

De gör upp i kvalet till Drottningpokalen

Foto: Foto: Martin Langels/ALN
Rhyme Broline vann Breeders Crown för treåriga ston i höstas och är nu på jakt efter nya skalper. Foto: Foto: Martin Langels/ALN

Landets bästa fyraåriga ston drabbar samman på fredag när Åby står värd för fyra uttagningslopp till Drottning Silvias Pokal. Nu är startlistorna lottade och följande hästar jagar finalplatserna.

Publicerad:

De tre bäst placerade i varje uttagningslopp går vidare till finalen som avgörs den 13 maj. Förstapriset i respektive uttagningslopp är 80.000 kronor och i finalen väntar 976.880 kronor till vinnaren. 

Försök 1 (lopp 3), 2.140 meter auto. 

1. Genta - Magnus Jakobsson 
2. Absolut Gehör - Johnny Takter
3. Quebec C.D. - Erik Adielsson
4. Jula Menuett - Carl Johan Jepson
5. Remember Rivner - Tony Wallin
6. Gracie Hanover - Ulf Ohlsson
7. Xperia Knick - Johan Untersteiner
8. Come and Dream - Christoffer Eriksson
9. Julia af Solnäs - Peter Untersteiner
10. Twinkle Laday - Kevin Oscarsson
11. Inga in Heaven - Örjan Kihlström

Försök 2 (lopp 6)

1. Domestic Ås - André Eklundh
2. Dealwithakiss - Johan Untersteiner
3. Unter Uns - Joakim Lövgren
4. Nouvelle Avenue - Rikard N Skoglund
5. Ioana Hanover - Örjan Kihlström
6. Luck is Back - Stefan Persson
7. Fantasy River - Johnny Takte
8. Dixi Sisu - Per Nordström
9. Omay Southwind - Anders Svanstedt
10. Like a Star - Lufti Kolgjini
11. Underworld - Ulf Ohlsson
12. Uncertain Age - Christoffer Eriksson

Försök 3 (lopp 9)

1. Notre Avenue - André Eklundh
2. D'Laina - Claes Sjöström
3. Cash Crowe - Johnny Takter
4. Undine - Örjan Kihlström
5. Una Blessed - Wilhelm Paal
6. Vegas Am - Johan Untersteiner
7. Ny Diamondinthesky - Ulf Ohlsson
8. Alandias da Vici - Carl Johan Jepson
9. Rhyme Broline - Erik Adielsson
10. Lima Mermaid - Oskar J Andersson
11. Greece Boko - Robert Bergh
12. Tour Knight - Peter Untersteiner

Försök 4 (lopp 11)

1. Helen Afrika - André Eklundh
2. Emelie Hall - Örjan Kihlström
3. Unstirred Drink - Erik Adielsson
4. Flo Jo Keeper - Carl Johan Jepson
5. High Beam Hanover - Johan Untersteiner
6. Heather Bound - Thomas Dalborg
7. Caddie Lisieux - Kenneth Haugstad
8. Utrecht Rapid - Stefan Söderkvist
9. Julia Pellini - Thomas Uhrberg
10. Danedream - Christoffer Eriksson
11. Ginny Weasley - Robert Bergh
12. Lavidaloca de Vie - Per Lennartsson

ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.

Andra läser också

    ANNONS