Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Driftstörningar med bevakningar och inloggning på nya Travronden.se

Foto: MARIA HOLMÉN / TR BILD
Foto: MARIA HOLMÉN / TR BILD

Under onsdagen lanserades nya Travronden.se.
I samband drabbades Travronden Bevakning och Till start av driftstörningar som ännu inte är lösta.
– Det var en större utmaning än i först trodde, men vi hoppas kunna hitta en lösning under fredagen, säger Joakim Svensson, chefredaktör på Travronden.

Publicerad:

I flera månader har Travronden arbetat med att utveckla en ny sajt som bygger på ny teknik och ett nytt publiceringsverktyg.

På onsdagen släpptes en betaversion ut till våra användare.

Många har hört av sig med synpunkter på den nya Travronden.se och de flesta verkar tycka att det blivit bättre.

– Underbart, vilket skönt lyft, skriver Anders.

Men i samband med lanseringen drabbades Travronden också av ett antal störningar som påverkar besökarna av sajten.

– Vi har gjort ett omfattande förarbete och testat våra tekniska flöden så långt det varit möjligt. Tyvärr går inte alla scenarion att förutse och då kan sånt här inträffa. Det är inte ovanligt samband med större lanseringar. Vi ber ursäkt för det olägenheten det orsakar alla och ber samtidigt om tålamod medan vi gör vad vi kan för att få ordning på problemet, säger Joakim Svensson.

Problem med bevakningar

Under de inledande timmarna fungerade inte inloggningen till e-tidningen som förväntat.

– Det var tråkigt, men felet åtgärdades snabbt och ska fungera som det ska nu. Om du upplever det igen är jag tacksam om delger oss det, säger Joakim Svensson.

Även Travronden Bevakningar, eller Till start – där många av våra kunder bevakar hästar, tävlingsdagar, startlistor och det som händer inom travsporten – drabbades av problem.

– Kort efter release drabbades vi av några oväntade störningar i kommunikationen mellan våra system. Det gör att man just nu inte kan logga in för att lägga till bevakningar eller ändra befintliga nya bevakningar, säger Joakim Svensson.

 – Det känns mycket tråkigt och besvärande eftersom vi vet att det är en populär tjänst. Våra utvecklare gör vad de kan för hitta en lösning. Vi hade ännu på torsdagkvällen ingen exakt tidpunkt för när det kan vara åtgärdat, men hoppas ha någonting på plats innan helgen.

Här kan du fortsätta att lämna dina synpunkter till Travronden.

– Vi är tacksamma för alla feedback vi kan få. Tack för ert tålamod, säger Joakim Svensson.

Artikeln uppdateras löpande.

ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.